Ovaj tekst objavljen je na web stranici www.zenial.hr za Međunarodnu mrežu žena
Na Dan žena prisjećamo se svega što su žene širom svijeta postigle u mnogim područjima. Kao grafička dizajnerica koja vodi svoju firmu – studio za grafički dizajn Pictoris, kroz godine sam naučila mnogo o izazovima s kojima se suočavamo.
Počela sam svoju karijeru upravo u Pictorisu, kojeg je osnovao i vodio moj otac Jenio Vukelić, koji je te 2004. kad je osnovao firmu, već bio renomirano ime u svijetu grafičkog dizajna, posebno što se tiče dizajna časopisa i novina.
Moji roditelji su, svatko u svome poslu, dugo bili na rukovodećim mjestima, te su mi uvijek bili primjer poštovanja i ravnopravnosti. Radeći uz mog oca, naučila sam važnost uvažavanja svakog pojedinca (bez obzira na spol i druga obilježja) i to mi je postalo temelj za vlastite profesionalne odnose.
Mislim da je za nas žene izuzetno važno kakve su vrijednosti usađene u obitelji, jer one oblikuju naš pogled na svijet i naše ponašanje u odrasloj dobi. Ako od malih nogu nismo naučene cijeniti vlastitu snagu, ravnopravnost i pravo na vlastitu slobodu, postoji opasnost da nesvjesno biramo situacije u kojima se osjećamo potlačeno ili podređeno. Svijest o vlastitim vrijednostima i granicama ključna je za to da kasnije u životu prepoznamo i odbacimo sve oblike diskriminacije i nesrazmjere moći, te se uvijek borimo za svoje mjesto i glas.
Ipak, kao mnogi mladi profesionalci, u početku karijere bila sam suočena s nesigurnostima. Tih godina je, više nego sada, na ovim područjima još vladao duh patrijarhata u gotovo svim poslovima. Sjećam se da mi se više puta znalo dogoditi da me muškarci u poslu ne shvaćaju ozbiljno, i često sam se pitala bi li na isti način komunicirali sa mnom da sam muškarac.
Kroz takvo ponašanje, određeni muškarci ponekad nastoje očuvati tradicionalne rodne uloge i zadržati hijerarhijske pozicije moći. Takva dinamika može ometati napredovanje žena u karijeri, smanjujući njihovu sposobnost da se izraze i donose odluke, dok se istovremeno favorizira autoritarni pristup.
S vremenom sam shvatila da snaga žene u poslovnom svijetu nije u izvlačenju agresivne strane, nego u njenom samopouzdanju, kreativnosti i empatičnosti. Važno je i znati jasno postaviti granice i reći “ne”. Kao i uvijek u životu, i tu je potreban balans svih tih segmenata. Nježne ženske strane, poput suosjećanja i sposobnosti za aktivno slušanje, često predstavljaju ključne prednosti u poslovnom svijetu.
Vođenje vlastite firme donosi mnoštvo izazova, a kao žene, ponekad se suočavamo s dodatnim preprekama koje nisu uvijek tako očite. Ali nastojim to prihvatiti kao realan dio sredine u kojoj živimo i izvući najbolje iz svake situacije.
Kroz primjer vlastitog profesionalnog ponašanja pokazujem da određene taktike nisu prihvatljive. Moj cilj nije sukob s nekim, već stvaranje prostora za promjenu i pokazivanje da poštovanje i ravnopravnost trebaju biti temelj svakog profesionalnog odnosa. Za mene je to ključno, i uvijek biram suradnju s onima koji dijele iste vrijednosti.
Moram spomenuti da postoji znatan broj muškaraca s kojima sam okružena u poslovnom svijetu, a za koje mogu reći da su mi podrška, te da od njih mogu očekivati veliki integritet i poštovanje. U tom smislu, potpuno mi je jasno da smo kao društvo ipak znatno napredovali od vremena kada su žene bile u potlačenim pozicijama.
Konkretno, u industriji grafičkog dizajna, koja je kreativna i vizualna, rodne granice ipak nisu toliko vidljive kao u nekim drugim industrijama. Iako povijest dizajna često prikazuje muškarce kao dominantne figure, današnji svijet grafičkog dizajna sve više otkriva i izuzetne žene koje prepoznaju viziju, inovativnost i tehničku stručnost.
Unatoč izazovima s kojima se suočavaju, žene u dizajnu uspješno ruše stereotipe i dokazuju da kreativnost nije pitanje spola, već talenta, truda i strasti.
Bez obzira na to, poslovni svijet je ipak većinom “muški”, često krut, prepun brzine i stalnog donošenja odluka. Naučila sam se na to, čak i volim takve izazove, ali ponekad se osjećam iscrpljeno od stalnog pritiska i dinamike.
U takvim trenucima lijepo je imati siguran prostor podrške. Jedan primjer takvog “prostora” je Međunarodna mreža žena. Tu se stvara okruženje koje potiče prihvaćenost i razumijevanje. Povremena razmjena iskustava i savjeta s drugim ženama u atmosferi poštovanja i inspiracije, te zajedničko druženje i edukacije, nešto je što cijenim i shvaćam kao značajnu vrijednost.
Ivna Vukelić, Pictoris design